Regulamin utrzymania czystości i porządku
w Gminie Markuszów.
Rozdział I
Postanowienia ogólne.
§ 1
Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy.
§ 2
Regulamin obowiązuje właścicieli nieruchomości, mieszkańców, osoby przebywające czasowo na terenie Gminy oraz przedsiębiorców świadczących usługi wymagające zezwolenia zgodnego z art. 7 ust.1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Rozdział II
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenach nieruchomości i w miejscach publicznych.
§ 3
1. Właściciele nieruchomości są zobowiązani do:
a) utrzymania na ich terenie porządku, czystości oraz należytego stanu sanitarno-higienicznego;
b) do uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego;
c) utrzymania czystości i porządku na chodniku położonym bezpośrednio przy granicy nieruchomości;
d) usuwania sopli i nawisów śniegu z dachu, stwarzających zagrożenie dla przechodniów.
2.Usuwanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń powinno odbywać się w miarę możliwości niezwłocznie.
3. Zabrania się:
a) wywożenia i wysypywania nieczystości stałych poza składowisko odpadów;
b) wylewania nieczystości ciekłych poza wyznaczonymi stacjami zlewnymi
c) wykorzystywania nieczynnych studni kopanych do gromadzenia odpadów
i nieczystości ciekłych.
4.Utrzymanie czystości i porządku na drogach publicznych, terenach służących komunikacji publicznej i innych nie wymienionych w pkt 2 i 3 regulują przepisy art.5 ust. 2, 3, 4, i 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
5.Mycie pojazdów samochodowych można przeprowadzać pod warunkiem, że ścieki odprowadzane są do kanalizacji lub zbiorników bezodpływowych po przejściu przez odstojnik. Zabrania się odprowadzania ścieków bezpośrednio do zbiorników wodnych lub ziemi.
6.Naprawy pojazdów, związane z ich bieżącą eksploatacją, mogą być przeprowadzane w obrębie nieruchomości, jeżeli nie spowodują zanieczyszczenia wód i gleby oraz uciążliwości dla sąsiadów.
Rozdział III
Zasady zbierania i pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych.
§ 4
1. Właściciele nieruchomości mają obowiązek wyposażenia jej w dostateczną ilość pojemników służących do gromadzenia poszczególnych rodzajów odpadów.
2. Wielkość i ilość pojemników uzależniona jest od liczby osób w gospodarstwie:
a) od 1-3 osób - pojemnik 120 l;
b) powyżej 3 osób - pojemnik minimum 240 l.
3. Właściciel nieruchomości zapewnia przedsiębiorcy w uzgodnionym terminie swobodny dostęp do pojemników.
4. Właś ciciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania opakowań z tworzyw sztucznych, złomu, makulatury, a pozostałe odpady gromadzą w plastikowych zamkniętych pojemnikach, dostosowanych do urządzeń załadowczych pojazdów.
5. Zabrania się zbierania śniegu, lodu, gorącego popiołu, żużlu i odpadów wielkogabarytowych w pojemnikach przeznaczonych do zbierania odpadów określonych w ust 1.
6. W przypadku krótkotrwałego zwiększenia ilości odpadów komunalnych, właściciel nieruchomości zgłasza ten fakt przedsiębiorcy świadczącemu usługi w zakresie zbierania odpadów w celu ustalenia warunków ich odbioru.
7. Miejsca gromadzenia odpadów stałych powinny być przygotowane zgodnie z przepisami § 22 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie /Dz. U. Nr 75 poz.690 z późn. zmianami/.
8. Odpady z remontów, prowadzonych we własnym zakresie, gromadzone są w odrębnych kontenerach lub w wyznaczonych miejscach na terenie nieruchomości.
§ 5
Odpady wielkogabarytowe zbiera się w wyznaczonych miejscach na terenie nieruchomości, służących do gromadzenia odpadów stałych, w sposób nie utrudniający korzystania z nieruchomości przez osoby trzecie i umożliwiający łatwy dostęp dla przedsiębiorcy.
§ 6
Mieszkańcy gminy oraz osoby przebywające na jej terenie zobowiązani są do korzystania z koszy ulicznych lub zabierania odpadów ze sobą w przypadku ich braku.
§ 7
Organizatorzy imprez o charakterze publicznym zobowiązani są do:
1) wyposażenia miejsca, w którym się ona odbywa w odpowiednią ilość pojemników na odpady stałe oraz zapewnienia odpowiedniej ilości toalet.
2) oczyszczenia terenu bezpośrednio po zakończeniu imprezy.
§ 8
W zakresie warunków gromadzenia nieczystości ciekłych obowiązują przepisy art.5 ust.1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Rozdział IV
Częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych.
§ 9
Częstotliwość odbierania z nieruchomości odpadów komunalnych, zawierających składniki ulegające biodegradacji, powinna być dostosowana do ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów, jednak nie rzadziej niż:
1) dla budynków jednorodzinnych – jeden raz w miesiącu;
2) dla budynków wielorodzinnych, szkół, przedszkola – dwa razy w miesiącu;
3) dla placówek handlowych - wg potrzeb;
4) dla przedsiębiorców – wg potrzeb.
§ 10
Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do zapewnienia usuwania nieczystości ciekłych ze zbiornika bezodpływowego z częstotliwością ustaloną ze stacją zlewną, a w przypadku wcześniejszego zapełnienia zbiornika, zgłoszenie tego faktu przedsiębiorcy, z którym posiada umowę na opróżnianie zbiornika.
§ 11
Odpady wielkogabarytowe wystawione przez mieszkańców przedsiębiorca odbiera po zgłoszeniu.
§ 12
Częstotliwość opróżniania koszy ulicznych powinna być dostosowana do ilości gromadzonych w nich odpadów.
§ 13
Wykonanie obowiązków, o których mowa w § 9 i 10 właściciel nieruchomości zapewnia poprzez zawarcie umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie tego rodzaju działalności. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do udokumentowania korzystania z takich usług i przechowywania dowodów płacenia za ich wykonywanie przez okres dwóch lat.
§ 14
Od właścicieli nieruchomości, którzy nie zastosują się do obowiązku zawarcia umów na odbiór nieczystości stałych i ciekłych, gmina przejmie obowiązki odbierania odpadów, wydając decyzje z rygorem natychmiastowej wykonalności i zastosowaniem górnych stawek opłat.
Rozdział V
Inne wymagania wynikające z gminnego planu gospodarki odpadami.
§ 15
Odpady komunalne zebrane na terenie gminy Markuszów, które nie mogą być poddane odzyskowi należy składować na gminnym składowisku.
§ 16
Nieczystości ciekłe odebrane ze zbiorników bezodpływowych należy wywozić do stacji zlewnej stosownie do zawartej umowy.
§ 17
1. Zaleca się kompostowanie odpadów roślinnych powstających na terenie nieruchomości we własnym zakresie i na własne potrzeby.
2. Dopuszcza się spalanie odpadów roślinnych poza instalacjami i urządzeniami na terenie nieruchomości, jeżeli nie narusza to przepisów odrębnych.
§ 18
Ustala się maksymalny poziom dopuszczonych do składowania odpadów ulegających biodegradacji :
-do 31.12.2006r. do 83% całk. masy tych odpadów w stosunku do 1995r.
-do 31.12.2014r. do 47% całk. masy jak wyżej
Rozdział VI
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe.
§ 19
1. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi i zwierząt, a także dołożenia starań, aby zwierzęta nie były uciążliwe dla otoczenia.
2. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do sprawowania nad nimi właściwej opieki, a w szczególności nie pozostawiania ich bez dozoru.
§ 20
Utrzymujący psy są zobowiązani do:
1) prowadzenia psa na uwięzi;
2) psom rasy uznawanej za agresywną lub zagrażającym otoczeniu do nałożenia kagańca;
3) prowadzenia psa bez smyczy tylko w miejscach mało uczęszczanych, pod warunkiem, że pies ma kaganiec, a właściciel (opiekun) sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem;
4) nie wprowadzania psów na teren placów zabaw i piaskownic dla dzieci;
5) nie wprowadzania psów do placówek handlowych, gastronomicznych;
6) usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez psy w miejscach publicznych.
§ 21
Na terenach wyłączonych z produkcji rolnej zezwala się na utrzymywanie zwierząt gospodarskich w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej pod warunkiem spełnienia wymogów sanitarnych, budowlanych, ochrony środowiska i ochrony zwierząt określonych odrębnymi przepisami.
Rozdział VIII
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy przeprowadzenia.
§ 22
1.Obowiązkowej deratyzacji podlegają budynki użyteczności publicznej: Szkoły, Przedszkole, Urząd Gminy, ZOZ, OSP, bary, sklepy,
2. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do przeprowadzania deratyzacji w miarę potrzeb.
3. Termin i obszar przeprowadzenia obowiązkowej deratyzacji wyznacza Wójt Gminy w uzgodnieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym i podaje do publicznej wiadomości.
Rozdział IX
§ 23
1. Nadzór nad realizacją obowiązków wynikających z niniejszego regulaminu sprawuje Wójt Gminy.
2. Kto nie wykonuje obowiązków określonych w Regulaminie podlega karze grzywny.
3. Postępowanie, o którym mowa w ust.1 toczy się według przepisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie.